Predstavíme vám filmy, v ktorých vystupujú nepočujúci ako aj počujúci herci, buď ako nepočujúci hlavní hrdinovia alebo ako „vedľajší“. Filmy poukazujú svoj pohľad na svet, do ktorého je ponorený aj svet nepočujúcich. Vyberáme hlavne tie filmy, ktoré sa dostali do našich alebo českých kín, do slovenskej i českej televízie a na DVD.87. okrsok: Postrach
okrsok


Žáner:
dráma
Obsah:
Ďalšie spracovanie jednej z knižných detektívok Eda Mcbaina v hlavnej úlohe s jeho „dvorným detektívom“ zo známeho okrsku 87. Tentoraz pátra po hromadnom vrahovi mladých žien. Hlavná svedkyňa v prípade je nepočujúca a je to manželka detektíva menom Steve Carella.


Anjel strážny
anjel_strazny


Žáner:
rodinný film
Obsah:
Film je natočený podľa poviedky Gigot. Gigot je mrzutý, nemý domovník. Jeho život sa skladá len z opráv kvapkajúcich kohútikov a pokazených dverí. V priebehu 1 roku zistí, že sú veci, ktoré sa nedajú opraviť len lepiacou páskou a náčiním, ale láskou a odpustením. Príde totiž dievča, ktoré rozohreje Gigotovo srdce.


Babel
babel


Obsah:
Je to spleť ľudských osudov. Dvojica Američanov (Richard a Susan) je na zájazde v Maroku, avšak kvôli Susanovej chorobe musia pobyt predĺžiť. Opatrovateľka Amélia sa bojí, že nestihne svadbu príbuzných v Mexiku a tak sa rozhodne aj s opatrovanými deťmi tajne odísť. V Japonsku rieši mladé nepočujúce dievča svoje psychické problémy, pretože matka spáchala samovraždu a otec nie je schopný so svojou dcérou komunikovať.


Blázinec (nepočujúca herečka Marlee Matlin)
blazinec


Obsah:
V 15 rokoch sa u Ruth Ellisonovej objavuje skleróza. Neskôr je pripútaná na invalidný vozík. Babička sa o ňu stará. Až keď babička zomrie, Ruth sa dostane do zariadenia pre telesne a mentálne postihnutých. Z veselého dievčaťa sa stane arogantná rebelantka, ktorá si myslí, že lekári ju chcú pochovať. Neskôr však začína pomáhať ostatným ľudom v zariadení a posilňuje ich odvahu zaradiť sa do normálneho života.


Bohom zabudnuté deti (nepočujúca herečka Marlee Matlin)
bohom-zabudnute-deti


Obsah:
Milostný príbeh Johna Leedsa, špeciálneho pedagóga a nepočujúcej tvrdohlavej dievčiny menom Sarah. Vzťah učiteľ a žiačka postupne prerastie v lásku tak vášnivú, ktorá rozbila bariéru ticha, ktorá ich oddeľovala.


Čítaj mi z pier (Čti mi ze rtů)
readmylips


Žáner:
krimi, dráma
Obsah:
Film je o Carle, ktorá je nedoslýchavou sekretárkou. Jedného dňa je jej pridelený ako spolupracovník Paul, bývalý väzeň. Po prvotných rozpakoch využije Carla jeho zlodejských schopností k presadeniu sa v práci a on na oplátku jej schopností čítať z pier k splateniu svojich dlhov. Zo vzťahu, ktorý bol založený iba na prospechu oboch sa však začne vyvíjať pevnejšie puto.


Dážď padá na naše duše
dazd_pada


Žáner:
dráma
Obsah:
Dramatický príbeh mladého muža menom Joko, ktorý utiekol z väzenia. Dievčatko menom Kika žije s nepočujúcou matkou (herečka je nepočujúca), s otcom sa stretáva zriedka. Joko ukradol auto, ale v aute bolo Kika, ktoré čakalo na svojho otca. Medzi nimi vzniká pevné priateľstvo.


Duša ako kaviár
dusa


Žáner:
komédia/dráma
Obsah:
Na pohrebe otca sa Jana a Anna dozvedia o nevlastnom bratovi Vladimírovi. Anna túži byť krásna a dokonalejšia a netrpezlivo čaká na svoju prvú lásku. Jana je na pokraji nervového zrútenia. A Vladimír, neúspešný maliar, odišiel od svojej manželky a nepočujúcej dcérky. Chcel by sa k nim vrátiť, ale jeho žena odmieta. Je to mozaika osudov, je to cesta za šťastím na ktorej človek veľakrát urobil chybu, ale napokon musí opraviť.


Exponát roku 1827
exponat


Žáner:
kriminálny film
Obsah:
Film je o exponáte z roku 1827. Kam sa podel vzácny exponát? Po čom pátrajú mafiáni? Nájde sa stratený exponát?

Ukážku z filmu môžete nájsť na: http://www.awifilm.com/…7/video.html).

Tento film (DVD) si môžete kúpiť. Podrobnejšie informácie tu


Falošná pravda (nepočujúca herečka Marlee Matlin)
falosnapravda


Obsah:
Nepočujúca športovkyňa Lillian je zatiahnutá do vražednej aféry. Lupič mince dá novinárovi mincu. Ten ju ukryje v záznamníku svojej trénerky, nepočujúcej Lillian, ktorá sa pripravuje na blížiaci sa mestský maratón. Novinár zahynie, keď sa jeho vozidlo zrúti z mosta a zlikvidovaný je aj lupič mince. A Lilian je vyspovedaná políciou a o minci nič nevie.


Goyove prízraky
goya


Obsah:
V roku 1872 prichádza Francisco Goya na španielsky kráľovsky dvor ako maliar. Príbeh je o Goyovi a jeho múze Inés. Inés je odsúdená za kacírstvo. Po mnohých rokoch sa Goya zoznamuje s mladučkou prostitútkou Aliciou, vďaka ktorej sa dozvedá celú pravdu o Inés a otcovi Lorenzovi. Goya ako 50-ročný stráca sluch.


Gróf de Solar (1991)

Obsah:
Príbeh nepočujúceho chlapca v 18.storočí, o ktorého sa stará abbé de ľ Epée, ktorý bol zástancom posunkového jazyka vo vzdelávaní nepočujúcich.


Hlídač č. 47
92cc0b6c71_68458914_o2


Žáner:
dráma/thriller
Obsah:
Je to vojnový psychologický film o traťovom strážcovi (hlídač), ktorý sa vyrovnáva so svojim osudom, životnými skúsenosťami, láskami a s osudovou žiarlivosťou. Strážcu zasiahne strata sluchu, ktorá je len dočasná, ale naďalej predstiera, že nepočuje, aby zistil o čom hovoria ľudia.


Holoubci
holoubci


Obsah:
V Čechách bol natočený film, ktorý je prvý svojho druhu. Počujúca režisérka Zuzana Dubová obsadila do filmu nepočujúce deti, ktoré ani nemajú žiadnu hereckú školu. Sú to deti z materskej a základnej školy pre sluchovo postihnutých žiakov v Brne. Vo filme sa hovorí posunkami. Je to príbeh dvoch kamarátov a ich dobrodružstvách vo veľkom meste. Volajú sa Laura a David. Dávidovi sa nepáči, že by sa mal s rodičmi presťahovať do iného mesta. Preto so svojou kamarátkou Laurou utečie z domu.


Kde je ukrytá pravda/Vražedná pravda (nepočujúca herečka Marlee Matlin)
skrytapravda


Obsah:
Advokátka čiernej pleti Lilian chce podporiť Sandera Morgana v senátnych voľbách. Vedúca volebnej kampane, Dana Laceyová, pracuje s Morganom (Brian McNamara) na príprave kampane s stane sa nepriamym svedkom vraždy, keď Morgana niekto nečakane dobodá pri vchodových dverách. Dana je nepočujúca, ale vie odčítavať z pier a niekedy využíva tlmočníka. Napriek tomu, že ohlási vraždu, stáva sa podozrivou. Lilian verí v jej nevinu a ponúkne jej, že ju bude obhajovať. Robí všetko pre to, aby jej pomohla. Dana zatají dôležitú informáciu, že kedysi chodila s Morganovým synom Billom, bola s ním tehotná. Sander Morgan ju donútil ísť na potrat. Bill to svojmu otcovi nikdy neodpustil. Lilian si myslí, že vraždu mohla spáchať nešťastná dvojica, ale bolo to naozaj tak?


Kód neznámy
kod_neznamy


Obsah:
Film sa zameriava na tri osoby: na francúzsku herečku Anne, žobráčku Marie a afrického učiteľa Nepočujúcich Amadoua. Každá z postáv tvorí svoj príbeh, ktorý zvedie postavy dokopy.


Krajina policajtov
krajina


Žáner:
krimi dráma/thriller
Obsah:
Freddy je priemerný šerif, ktorý sníva o tom, že sa stane newyorským policajtom. Pri záchrane svojej milovanej ženy však čiastočne ohluchne. Najskôr objaví dôkaz o vražde, ktorá mala vyzerať ako samovražda a potom aj o korupcii v polícii. Freddy si musí vybrať medzi mužmi, ktorí boli jeho vzorom, ženou, ktorú zbožňuje a zákonom, ktorý má presadzovať.


Láska a tanec (2009)
Laska a tanec


Žáner:
romantický
Obsah:
Učiteľ angličtiny Jack je nedoslýchavý, sa stretne s očarujúcou tanečnicou Jessicou a jeho život zrazu začína mať zmysel. Obaja sa snažia získať nielen srdce toho druhého, ale spoločne aj titul na svetovom šampionáte v tanci swing.


Legenda o Nepočujúcich
legenda


Žáner:
dobrodružný film
Obsah:
Intelektuál Dávid so skupinou kamarátov počas turistiky nájde vzácny artefakt. Rozhodne sa s priateľom Tomášom ho preskúmať. Stretne sa s ambicióznou Katkou a spolu pátrajú. Tomu chce zabrániť farár s nájomným žoldnierom za každú cenu. Neskôr sa Dávid dozvie od mnícha desivú minulosť a zostane len jediné tajomstvo. Nájde Dávid posledné tajomstvo alebo ostane navždy skryté?

Ukážku z filmu môžete nájsť na: http://deafstudio.net/…trailer.html.

Tento film (DVD) si môžete kúpiť za 5,99 €. Podrobnejšie informácie tu.


Melódia lásky
melodia


Žáner:
romantický film
Obsah:
Film podľa románu Rosamundy Pilcherovej je o Nine, ktorá zdedí hotel po svojej tete. Zoznámi sa s vdovcom Francisom, ktorý má hudobne nadanú dcéru Isabellu. Isabellu zrazí auto, dostane krvácanie do mozgu a stratí sluch…


Milý Frankie
frankie


Žáner:
dráma
Obsah:
Deväťročný Frankie sa s mamou a babkou sťahujú z jedného miesta na druhé, odkedy si pamätá. Aby chránila svojho nepočujúceho syna pred pravdou, že utekajú pred jeho otcom, slobodná matka Lizzie si vymyslela príbeh. Pravidelne mu píše listy v otcovom mene, v ktorých mu opisuje jeho prácu na lodi Jedného dňa však obaja zistia, že „otcova“ loď pripláva do malého škótskeho mestečka, v ktorom práve žijú. Lizzie stojí pred ťažkým rozhodnutím: povedať synovi pravdu alebo nájsť perfektného cudzinca, ktorý perfektne zahrá Frankieho otca.


Mimo ticha/Za hranicou ticha (nepočujúca herečka Emanuelle Laborit)
mimo_ticha


Žáner:
dráma
Obsah:
Lara celý život žije s nepočujúcimi rodičmi a pomáha im vybavovať každodenné starosti. Lara nachádza lásku k hudbe, ktorej by sa chcela venovať, chcela by mať priateľov, chcela by žiť svoj život. A preto sa musí rozhodnúť, čo ďalej.


Minulosť
minulost


Žáner:
dráma
Obsah:
Nepočujúci František strávil veľa rokov vo väzení. Všetko, čo z odchodu z väznice má, je fotka jeho dievčaťa, Lízy. Vydáva sa na dlhé pátranie. Na konci je bezradný a osamelý. Františkovi v pátraní pomôže kamarát z väzenia, ktorého stretne. Stretnutie ale nie je úplne náhodné a František sa zapletie do nebezpečnej hry. Nič však nechápe, chce len nájsť svoju Lízu vo svete, ktorému nerozumie. Stále však verí, že minulosť môže vrátiť naspäť.


Moje dieťa vie hovoriť: Moje prvé posunky (2004)

Obsah:
Moje dieťa vie hovoriť: Prvé posunky je prvým dielom z cyklu obľúbených výučbových programov amerického posunkového jazyka pre deti a ich rodičov. Autorka programu Kathleen Waidhofer je presvedčená, že deťom treba učiť posunkový jazyk už od najútlejšieho veku, aby mohli vyjadrovať svoje potreby a nadväzovať vzťahy so svojím okolím ešte predtým, než sa naučia hovoriť. Kathleen Waidhofer u svojich dvoch detí vypozorovala, že sú vďaka používaniu posunkov pokojnejšie a menej plačú. Snímka vyučuje prvé posunky pomocou série záberov na roztomilé bábky a obrázky označovaného predmetu či činnosti, za ktorými nasleduje názorné predvedenie príslušného posunku dievčatkom Jessicou. Deti sa tak so svojimi rodičmi môžu zábavnou formou spoločne učiť posunkovaniu, ktoré im poskytuje neoceniteľný dar vzájomnej komunikácie. Hoci tento výukový program nie je primárne určený pre Nepočujúcich, je vhodný aj pre deti so sluchovým postihnutím a ich rodičov k prvému zoznámeniu sa s posunkovým jazykom. Pretože táto výučba posunkového jazyka vhodná pre všetky deti bez rozdielu, môže byť okrem iného tiež nápomocná pri búraní bariér medzi svetom počujúcich a Nepočujúcich detí.


Most do ticha (nepočujúca herečka Marlee Matlin)
mostdoticha


Obsah:
Je to príbeh Peg, ktorá je nepočujúca. Po autonehode kde zahynul manžel sa nedokáže postarať o svoju dcéru Lisu. Pegini rodičia si Lisu berú k sebe napriek nesúhlasu dcéry. Od svojho priateľa Dana prijíma Peg ponuku na rolu v novej hre v divadle Nepočujúcich.


Mozhi (Jazyk ) (2007)
mozhi


Žáner:
romantická komédia
Obsah:
Romatická komédia o Karthikovi a Vijiovi a ich trampotách s láskou. Jedného dňa sa Karthik na ulici zoznámi s nepočujúcou dievčinou Archanou. Zamiluje sa do nej a od jej priateľky Sheely sa začne učiť posunkový jazyk. Po čase požiada Karthik Archanu o ruku, ale ona ho odmietne, pretože sa bojí o spojenie dvoch odlišných svetov. Medzitým sa Viji a Sheela sa zamilujú a vezmú sa. Aj Karthik s Archanou by mohli byť tiež šťastní? Dokáže Archana prekonať svoj strach?

Ukážku z filmu v posunkovom jazyku môžete nájsť na: http://www.nepocujuci.sk/…-mozhi-jazyk


Nepočujem zlo (nepočujúca herečka Marlee Matlin)
nepocujemzlo


Obsah:
Nepočujúca športovkyňa Lillian je zatiahnutá do vražednej aféry. Lupič mince dá novinárovi mincu. Ten ju ukryje v záznamníku svojej trénerky, nepočujúcej Lillian, ktorá sa pripravuje na blížiaci sa mestský maratón. Novinár zahynie, keď sa jeho vozidlo zrúti z mosta a zlikvidovaný je aj lupič mince. A Lilian je vyspovedaná políciou a o minci nič nevie.


Nerušené ticho (2009)

Obsah:
V beduínskej dedine El-Sayed žije 3000 obyvateľov, 125 z nich je Nepočujúcich. Takmer každá rodina má aspoň jedného Nepočujúceho člena a všetci obyvatelia, aj tí počujúci, dokážu komunikovať posunkovým jazykom. Dalo by sa povedať, že ľudia v tejto dedine sú si vďaka tomuto spoločnému údelu veľmi blízki, ale napriek tomu sa aj tu objavujú problémy. Starší ľudia komunikujú svojim vlastným jazykom – el-sayedským beduínskym posunkovým jazykom, zatiaľ čo mladšia generácia už študovala na školách izraelský posunkový jazyk. Navyše mladí ľudia väčšinou vedia písať v hebrejčine, ale ich matky poznajú len arabčinu. Tým sa komunikácia medzi členmi stáva ťažšia. Ďalším problémom je názorový rozpor medzi obyvateľmi, a to predovšetkým v otázke zavádzania kochleárnych implantátov u detí. Mladí ľudia totiž na svoje sluchové postihnutie nenahliadajú vôbec negatívne a so zavádzaním implantátov nesúhlasia. Napriek tomu sa jedna z rodín rozhodla nechať svojmu najmladšiemu potomkovi tento implantát zaviesť. Malý Muhammad sa tak stal jediným členom dediny s kochleárnym implantátom. Nízka informovanosť však zapríčinila značné sklamanie Muhammadových rodičov, ktorí nemali ani tušenie, aká zložitá bude cesta k prvým slovám.

Krátku ukážku filmu môžete vidieť na: http://www.nepocujuci.sk/…rusene-ticho


Nevidím zlo, nepočujem zlo
nevidim


Žáner:
komédia
Obsah:
Wally je slepý, hlučný a drzý. Dave je nepočujúci, tichý a slušný. Priamo pred ich očami sa stane vražda. Wally a Dave sú jediní svedkovia.


Očami vašich detí (2010)
ocami vasich deti


Obsah:
Keď sa narodí nepočujúce alebo nedoslýchavé dieťa, je to pre jeho rodičov veľká skúška. Prvá otázka je, ako nadviazať so svojím dieťaťom kontakt, ako s ním komunikovať? Existujú rodičia, ktorí sa urputne snažia, aby ich dieťa bolo čo najviac „normálne“, a preto sa posunkový jazyk sami nikdy nenaučia. Očami vášho dieťaťa je krátka pôsobivá snímka, ktorá má rodičom nepočujúcich detí ukázať, ako obrovské bohatstvo možností ponúka posunkový jazyk, ktorý sa pre ich dieťa stane do budúcnosti najdôležitejším komunikačným prostriedkom. Film je inšpirovaný častými obavami rodičov, že sa sluchové postihnutie ich dieťaťa stane príliš veľkou bariérou, ktorá povedie v rodinných vzťahoch k odcudzeniu. Snímka je naopak dôkazom toho, ako môže posunkový jazyk upevniť a prehĺbiť vzťah s dieťaťom, ako blízky a silný vzťah sa dá skrz pohyby tela a pohľadov do očí vybudovať. Film vznikol v spolupráci s Kalifornskou štátnou univerzitou v Northridge a Kalifornského vzdelávacieho strediska a pracuje s americkým posunkovým jazykom.

Celý film si môžete pozrieť na http://www.nepocujuci.sk/…unkovy-jazyk


Opus pána Hollanda
opus


Žáner:
hudobná dráma
Obsah:
Film je o stredoškolskom učiteľovi hudby, jeho kariére a rodine. Túži po uznaní a sláve. Je predovšetkým skladateľ, ale musí uživiť rodinu a vyrovnať sa s tým, že jeho vlastný syn trpí stratou sluchu.


Počuť ticho (2010)
pocut ticho


Obsah:
V dejinách hudby by sme našli veľa skladateľov, ktorí záverom svojho života stratili sluch, napriek tomu stále pokračovali v komponovaní. U hráča na hudobný nástroj však strata sluchu takmer určite znamená aj stratu zamestnania a okrem radikálnej zmeny štýlu života aj sociálne odlúčenie od spoločnosti. Potom, čo jej bola diagnostikovaná osteoskleróza sprevádzaná progresívnou stratou sluchu, musela Elizabeth Petcu, po dvadsiatich šiestich rokoch úspešného pôsobenia, opustiť pozíciu prvej flétnistky v TESConcert Orchestra. „Skúšali sme s Pavarottim. Mala som svojou hrou imitovať jeho spev a on mi opisoval, čo mám robiť. Ja som ho samozrejme nepočula, a tak som len kývala. Bolo to trápne. V orchestri som už proste nemohla ďalej pracovať,“ opisuje Elizabeth záver svojej orchestrálnej kariéry. Elizabeth sa však hudbe neprestala venovať. Hrá na tradičnej írskej flaute a dokonca absolvovala kurz muzikoterapie, ktorú teraz prevádzkuje. V dnešnom svete má zvuková komunikácia stále obrovský význam, hudba je prítomná na každom rohu, zvuková záťaž a ďalšie negatívne vplyvy mestského prostredia zvyšujú početnosť výskytu sluchových porúch. Príbeh Elizabeth Petcu je tak aktuálnou glosou súčasného životného štýlu.

Ukážku z filmu nájdete na: http://www.nepocujuci.sk/…/pocut-ticho


Podozrivý
podozrivy


Žáner:
krimi dráma/thriller
Obsah:
Sudca spácha samovraždu a jeho sekretárka je mŕtva. Z jej vraždy obvinia nepočujúceho Vietnamca, ktorý momentálne je bezdomovcom. Pridelia mu advokátku a tá sa snaží nájsť skutočného vraha.


Pozri sa, čo hovorím (2010)

Obsah:
Komik, herec, bubeník, speváčka – povolanie, ktoré z pohľadu počujúceho nemožno vykonávať bez sluchu. CJ Jones, Robert DeMayo, Bob Hilterman a TL Forsberg však dokazujú opak. Každý z týchto výnimočných ľudí so sluchovým postihnutím šiel za svojím cieľom a nenechal sa aj cez mnohé ťažkostí odradiť od splnenia svojho sna. Komika CJ Jonesa pozná vo svete počujúcich málokto, vo svete Nepočujúcich je však celebritou. Podarilo sa mu dokonca usporiadať Medzinárodný festival divadla v posunkovom jazyku v Los Angeles, na ktorý pozval mnoho Nepočujúcich umelcov a pomohol im tak predviesť ich umenie pred veľkým publikom. Medzi účinkujúcimi bol aj herec Robert DeMayo, ktorý sa okrem sluchového postihnutia zápasí s ďalšími problémami. Roky bol bezdomovcom a je HIV pozitívny. Robert sa ale nenechal zlomiť a svoj herecký talent využíva k šíreniu osvety o AIDS. Ďalší z umelcov Bob Hiltermann je bubeníkom rockovej kapely Beethoven´s Nig­htmare, ktorej členovia sú ľudia so sluchovým postihnutím. Štvoricu dopĺňa TL Forsberg, rocková speváčka s nádherným hlasom, ktorá o sluch prišla v ôsmich rokoch. Dokument Pozri, čo hovorím dokazuje, že aj medzi ľuďmi s postihnutím je veľa talentov, ktorých umenie môže obohatiť svet.

Ukážku z filmu aj so českými titulkami môžete sledovať na: http://www.sms.cz/…rikam/ukazka


Pupendo
pupendo


Žáner:
komédia
Obsah:
Film je z obdobia, kedy generácia zažila slobodu z pražskej jari v roku 1968. Hlavnou postavou je Bedřich, ktorý žije so svojou manželkou a dvoma synmi, kde jeden je nepočujúci.


Raz za život
raz_za_zivot


Žáner:
romantický film
Obsah:
Príbeh podľa románu Danielle Steel je o spisovateľke Daphne, ktorá stratila manžela a dcéru pri požiari v byte. Bola nešťastná, ale to, že čakala druhé dieťa, ju držalo pri živote. Narodil sa nepočujúci syn a matka sa rozhodla naplno sa mu venovať. Po čase si však uvedomila, že ho nedokáže všetkému naučiť sama a tak ho poslala do internátnej školy pre nepočujúcich. Začala písať romány, ktoré mali úspech. Vzťah s riaditeľom školy sa zmenil na priateľstvo. A priateľstvo na lásku.


Scény u mora
sceny_u_mora


Obsah:
Film o udalosti jedného leta v prímorskom mestečku. Muž nepočuje a pracuje ako smetiar, zatiaľ čo dievčina trávi čas iba mlčanlivým nasledovaním svojho priateľa. Jej oddanosť je taká veľká, že jej nevadí, keď mladíka očarí surfovanie a venuje tomu svoj voľný čas.


Silenced (2011)
silenced


Obsah:
Mladý učiteľ nastupuje na nové miesto v škole pre deti s poruchou sluchu. Tam však zistí, že niečo nie je v poriadku a postupne odhalí, že riaditeľ školy a učitelia sexuálne zneužívajú deti. Snaží sa spolu s aktivistkou za ľudské práva dosiahnuť spravodlivému trestu vinníkov. Nie je to jednoduché, lebo korupcia je všade. Film je podľa skutočnej udalosti.


Sirota
sirota


Žáner:
thriller, mysteriózny, horor, dráma
Obsah:
Ide o film, kde manželia majú dve deti, syna a dcéru, ktorá je nepočujúca. Celá rodina s ňou posunkuje. Chcú adoptovať ešte jedno dieťatko, pretože žena čakala tretie dieťatko, ktoré sa narodilo už mŕtve. V sirotinci našli 9-ročné dievčatko, ktoré bolo sirotou. Až keď ju zobrali domov, zistili, že malé dievčatko s anjelským výzorom nie je tým, čím sa zdá.


Srdce je osamelý lovec (1968)
osamely_lovec


Žáner:
dráma
Obsah:
Je to mozaika príbehov niekoľko odlišných ľudí. Nepočujúci John Singer práve prišiel o svojho taktiež nepočujúceho a navyše mentálne postihnutého najlepšieho priateľa, ktorý musel byť umiestnený do ústavu. Ďalšími postavami sú večne opitý Blount, veľmi hrdý černošský doktor a jeho odcudzená dcéra Portia, ktorí sa obidvaja po svojom snažia bojovať s predsudkami.


Štvorlístok
stvorlistok


Žáner:
dráma
Obsah:
Osudové stretnutie dvoch nepočujúcich ľudí, ktorí sa náhodou stretnú a zamilujú sa. Ich láska sa naplní a splodí počujúceho syna. Príbeh je o ňom, ako pôsobí svojim postojom k rodičom.

Ukážku z filmu môžete sledovať na: http://www.awifilm.com/…trailer.html.

Tento film (DVD) si môžete kúpiť za 149 Kč. Podrobnejšie informácie tu


Štvrté proroctvo
proroctvo


Žáner:
sci–fi film
Obsah:
V roku 1959 bola ako súčasť slávnostnej ceremónie na počesť otvorenia novej základnej školy uložená časová kapsula. Tá obsahovala výkresy niektorých študentov a list papiera so zdanlivo náhodnými radmi čísel. O päťdesiat rokov neskôr je kapsula opäť vykopaná a list s číslami sa dostane do rúk Caleba, nepočujúceho syna profesora Johna Koestlera, ktorému sa číselnú sériu podarí rozlúštiť. Odkaz presne opisuje všetky strašné udalosti a katastrofy, ku ktorým v uplynulých rokoch došlo. Zisťuje, že ostávajú tri katastrofy, ku ktorým ešte nedošlo. A ak ten papier hovorí pravdu, posledné z nich zničia svet.


Štyri svadby a jeden pohreb
4svadby


Obsah:
Film je o svadbách. 32-ročný Charles má veľa záujemkýň na vydaj, ale on sa ešte nechce ženiť. Ale jeho kamaráti sa ženia a už pomaly má menej a menej slobodných kamarátov. Stretne však Američanku Carrie, do ktorej sa zamiluje, neskôr zistí, že ona sa chce vydávať za niekoho iného. Charles má nepočujúceho brata, kde jeho slová boli dôležitým krokom v Charlesovom živote.


Tajomné dieťa (2006)
Abbe


Obsah:
Píše sa rok 1773, kdesi vo Francúzsku je v lese nájdený zranený nepočujúci chlapec. Chlapca sa ujal abbé de l´Epée, kde ho naučil posunkový jazyk. Takto mu vráti zdravie a jeho dôstojnosť. Uverí chlapcovi, že bol unesený a zranený a jeho matka je bohatou šľachtičnou. A tak sa rozhodne abbé pre spravodlivosť.


Tichá láska (nepočujúca herečka Emmanuelle Laborit)
ticha_laska


Žáner:
romantická dráma
Obsah:
Mníška Antónia je krásna, ale nepočujúca. Každý deň dochádza z kláštora do azylového domu, kde vypomáha. Jedného dňa Jedného dňa tu uvidí zlodeja Mikasa, ale pomôže. Mikas, tridsaťročný „turista“ z Vilniusu, k nej pocíti vďačnosť. Mikas je tiež nepočujúci. To ich zblíži. Obidvaja partneri sú však veľmi rozdielni. Antónia neprestáva túžiť po umení, zatiaľ čo jej partner má skúsenosti len z cirkusu. Ona žije vo svete ideálov, vzdelanosti a kultúry, on do Švajčiarska prišiel kradnúť.


Vitajte v mojom hluchom svete (2005)

Obsah:
Beth a Scott sú spolužiaci, ktorých spája nielen škola, ale aj hluchota. Pre mnohých je to nepredstaviteľný hendikep, neprekonateľná bariéra. Avšak pre týchto dvoch mladých ľudí znamená hluchota bohatú škálu možností, svet so svojimi vlastnými pravidlami a špecifickým jazykom. Bethany Rose a Scott Masterson sa narodili ako jediní Nepočujúci členovia svojich rodín. Navštevujú Victorian College for the Deaf, prvú školu pre Nepočujúce deti v Austrálií s vyučovaním v posunkovom jazyku. Obaja majú krok k dospelosti a prechádzajú si obdobím snívania, hľadania seba samého a rozhodovania, čo ďalej so životom. Zároveň je to čas plný nespútanosti, voľnosti a posledných chvíľ, kedy ešte nemusia zodpovedne rozhodovať sami za seba. Beth a Scott sú typickí teenageri, ktorí snívajú o svojej úspešnej budúcnosti a zároveň stoja na prahu zásadných zmien. Dokument sleduje posledné mesiace strávené za múrmi austrálskej Victorian College for the Deaf. Nastáva doba, kedy sa títo mladí ľudia ocitajú na pokraji dôležitých životných zmien a balansujú na hranici medzi bezpečným životom vo vnútri školy a krokom do neznámeho a neistého sveta. Film získal cenu Najobľúbenejší dokument na Filmovom festivale v Melbourne 2006 a ďalšie dve nominácie.

Ukážku z tohto filmu môžete vidieť na: http://www.nepocujuci.sk/…luchom-svete


Vražedné ticho (nepočujúca herečka Marlee Matlin)
vrazedneticho


Obsah:
Skupinu nepočujúcich študentov zajmú traja trestanci, ktorým sa podarilo ujsť z väzenia. Vedením akcie na záchranu študentov poveria špeciálneho agenta FBI, ktorý chce vyjednávaním dosiahnuť prepustenie rukojemníkov, ale súčasne aj zatknúť utečencov. Učiteľka Melanie sa zase za každú cenu usiluje pomocou posunkového jazyka pomôcť agentom, aby sa záchranná akcia skončila bez obetí.


V tieni Beethovena
beethoven


Obsah:
Krásny a jemný príbeh o posledných rokoch Beethovenovho života, jeho vášni, žiadostivosti, utrpení, jeho láske a jeho genialite… Beethoven dokončuje Deviatu symfóniu, svoje najvýznamnejšie dielo. Beethoven je nepočujúci, chorý, v častých zlých náladách, často opitý a úplne sám. Ľudia ho obdivujú a zároveň ním pohŕdajú, odcudzujú práve pre jeho hrubosť a bezcitnosť, nikto mu nerozumie a nie je pri ňom nikto, kto by mu pomohol v jeho najhorších chvíľach. Vzťah medzi Beethovenom a Annou je najskôr neohrabaný až trápny, čoskoro sa mení v ozajstné priateľstvo a vzájomne prospešné hudobné partnerstvo, ktoré umožnilo premiéru Deviatej symfónie a prinieslo v posledných chvíľach Beethovenovi šťastie a pokoj.


Vzájomné objatie
vzajomne


Žáner:
dráma
Obsah:
Walter sa spamätáva zo smrti svojej sestry dvojičky. Spoločne s matkou sa stará o sestrinu dcéru a navštevujú pravidelne terapeutické sedenia. Na to sedenie chodí aj Linda, ktorá sa vyrovnáva s brutálnou smrťou manžela a nezvláda výchovu nepočujúceho syna. Walter a Linda sa stretnú a je časom sa ich osudy stretnú.


Zázračná vychovávateľka
zazracna


Žáner:
životopisný príbeh (Dva filmy – jeden z roku 1962 je čiernobiely a druhý film z roku 2000 je farebný a herci sú iní.)
Obsah:
Už ako dieťa žila Helen Keller v tme a tichu. Bola totiž hluchoslepá. Rodičia Helen vzali na pomoc mladú vychovávateľku Annu Sulivan, ktorá je sama čiastočne postihnutá. Pomôže Helen pochopiť svet, ktorý nevidí a nepočuje.


Zabiják z Bangkogu
zabijak


Obsah:
Príbeh bitkára a jeho partnera. Bitkár Kong nič nepočuje, takže nemôže prezradiť tajomstvá. Jedného dňa dostanú úlohu. Hlavný hrdina sa zoznamuje s milujúcou ženou a začína pochybovať o správnosti svojich činov. Práve ten pocit v jeho profesii znamená najväčšieho nepriateľa.