Predstavíme vám romány od knižných vydavateľstiev, v ktorých vystupujú Nepočujúci, buď ako hlavní hrdinovia, alebo ako „vedľajší“. Je to zaujímavé čítanie, ktoré ukazuje svoj pohľad na svet, do ktorého je ponorený aj svet Nepočujúcich.Ako prosím?
Ako prosim


Autor:
David Lodge
Obsah:
Je to vtipný a dojemný román. Je o profesorovi Desmondovi Batesovi, ktorý odchádza do predčasného dôchodku. Vôbec si ho však nevie užívať. Má problémy so sluchom. Kým on sa lúči s profesionálnym životom, manželkina kariéra začína prekvitať. Vďaka svojej hluchote sa Desmond nechtiac zapletie s mladou ženou, ktorej správanie ho vyvedie z rovnováhy. Je o snahe muža vyrovnať sa s hluchotou a smrťou, starnutím a smrteľnosťou, komédiou a tragédiou v ľudskom živote.


Beethovenov synovec (len v češtine – Beethovenův synovec)

Autor:
Jacques Brenner
Obsah:
Ústrednou postavou tohto románu je Karl van Beethoven, ktorý je synovcom skladateľa Ludwiga van Beethovena. Je o vzťahu medzi nimi. Pre svoje okolie je skladateľ komplikovanou postavou preto, lebo stráca sluch. Po smrti svojho brata zobral synovca Karla do starostlivosti.


Bez svetla a zvuku
Bez svetla a zvuku


Autor:
Katja Behrens
Obsah:
Je to životopisný príbeh hluchoslepej Helen Kellerovej, ktorá ako dvojročná stratila zrak aj sluch. Nikto jej nevedel pomôcť, až kým neprišla vychovávateľka Anna Sulivanová, ktorá s ňou našla spoločnú „reč“. Príbeh píše, ako Helen prebiehal život a ako sa stala spisovateľkou.


Dievčensky hrob (len v češtine – Dívčí hrob)
Divci hrob


Autor:
Jeffery Deave
Obsah:
Tento román je detektívkou o 3 nebezpečných vrahoch, ktorí utiekli z väzenia. Práve išiel školský autobus, ktorý viezol 8 nepočujúcich školáčok s učiteľkou. Školáčky sa stanú ich rukojemníčkami v bývalej jatke. Vrahovia kládli požiadavky a vyhrážali, že ak sa požiadavky nesplnia, zavraždia každú hodinu jednu školáčku. Príbeh pokračuje napätím, kde sa policajný šéf a vodca tých väzňov bojujú vo „vojne nervov“. Práve policajti sú si vedomí, že keď nebudú úspešní, bývalá jatka sa môže zmeniť na jeden veľký dievčenský hrob.


Hlídač č. 47 (len v češtine)
Hlídač č. 47


Autor:
Kopta Josef
Obsah:
Je to vojnový psychologický román o traťovom strážcovi (hlídač), ktorý sa vyrovnáva so svojim osudom, životnými skúsenosťami, láskami a s osudovou žiarlivosťou. Strážcu zasiahne strata sluchu, ktorá je len dočasná, ale naďalej predstiera, že nepočuje, aby zistil o čom hovoria ľudia.


Goyove prízraky
Goyove prízraky


Autor:
Miloš Forman, Jean-Claude Carriere
Obsah:
Úspešný film o španielskom maliarovi Goyovi sa dočkal aj literárnej podoby vo forme knihy. V roku 1872 prichádza Francisco Goya na španielsky kráľovsky dvor ako maliar. Príbeh je o Goyovi a jeho múze Inés. Inés je odsúdená za kacírstvo. Po mnohých rokoch sa Goya zoznamuje s mladučkou prostitútkou Aliciou, vďaka ktorej sa dozvedá celú pravdu o Inés a otcovi Lorenzovi. Goya ako 50-ročný stráca sluch.


Goya I., II.
goya


Autor:
Lion Feuchtwanger
Obsah:
Goya čiže krutá cesta poznania – životopisný román v dvoch zväzkoch o veľkom umelcovi – maliarovi. Opisuje jeho pohnutý život – vášnivú lásku, jeho boj so zúfalstvom z hluchoty, beznádej zo smrti svojej ženy, detí aj najlepšieho priateľa a jeho cestu k vrcholnému umeniu.


Lenka a Pavlík sú kamaráti
lenka_pavlik


Obsah:
Pavlík je Nepočujúci. Vzal si kamarátku Lenku do svojej školy pre Nepočujúce deti. Lenka sa naučila mnoho nových vecí. Vie ukázať niektoré posunky a písmenká prstovej abecedy.


Osud je v tvojich rukách (je len v češtine – Osud je v tvých rukou)

Autor:
Anna Domanská
Obsah:
Je to životopisný príbeh poľského nepočujúceho Michala. Kniha je spoveďou matky, ktorá doviedla svojho nepočujúceho syna, napriek ťažkému osudu v povojnovom Poľsku, až k promócií na vysokej škole.


Pieseň lásky (len v češtine – Píseň lásky)
Pisen lasky


Autor:
Catherine Andersová
Obsah:
Alex Montgomery s hrôzou zistí, že jeho mladší brat zneužil prosté dievča. Rozhodol sa, že zachráni rodinnú česť – ožení sa a vychová bratovo dieťa. Postupom času zistí, že Annie nie je slabomyseľná, za akú všetci považovali, ale že je nepočujúca. Formálny zväzok s pôvabnou nepočujúcou Annie od základu zmení jeho život.


Príbeh podivuhodnej lásky (je len v češtine – Příběh podivuhodné lásky)
Pribeh podivuhodne lasky


Autor:
Carl Johann Vallgren
Obsah:
Jedného dňa sa v nevestinci súčasne narodia 2 deti. Dievčatko – Henrieta, ktoré je zdravé a chlapček – Hercule, ktorý je nepočujúci, nemý a všemožne znetvorený trpaslík. Vonkajším vzhľadom odpudzuje okolie, ale má výnimočné duševné schopnosti. Henrietu a Hercula spája hlboký cit, ale po nejakej dobe sa musia nadlho rozísť. Hercule sa vydá na cestu, aby našiel stratenú lásku a zmysluplný život.


Raz za život
Raz za život


Autor:
Danielle Steel
Obsah:
Príbeh je o spisovateľke Daphne, ktorá stratila manžela a dcéru pri požiari v byte. Bola nešťastná, ale to, že čakala druhé dieťa, ju držalo pri živote. Narodil sa nepočujúci syn a matka sa rozhodla naplno sa mu venovať. Po čase si však uvedomila, že ho nedokáže všetkému naučiť sama a tak ho poslala do internátnej školy pre nepočujúcich. Začala písať romány, ktoré mali úspech. Vzťah s riaditeľom školy sa zmenil na priateľstvo. A priateľstvo na lásku.


Reči reči (je len v češtine – Řeči řeči)
Reci reci


Autor:
T. Coraghessan Boyle
Obsah:
Román, kde hrdinkou je nepočujúca žena, ktorá sa stane obeťou krádeže identity cez kreditnú kartu. Polícia nič nerobí, a tak sa žena rozhodne so pátrať so svojim priateľom. Zároveň v románe vystupuje muž, ktorý ukradol jej identitu. Práve ten muž s kriminálnou minulosťou žije vždy pod iným menom a predstiera, že je lekár.


Srdce je osamelý lovec (je len v češtine – Srdce je osamělý lovec)
Srdce je osamely lovec


Autor:
Carson McCullers
Obsah:
Je to mozaika príbehov niekoľko odlišných ľudí. Nepočujúci John Singer práve prišiel o svojho taktiež nepočujúceho a navyše mentálne postihnutého najlepšieho priateľa, ktorý musel byť umiestnený do ústavu. Ďalšími postavami sú večne opitý Blount, veľmi hrdý černošský doktor a jeho odcudzená dcéra Portia, ktorí sa obidvaja po svojom snažia bojovať s predsudkami.


Šaman
saman


Autor:
Noah Gordon
Obsah:
Príbeh je o lekárovi a mladej žene – indiánke, ktorej zachránil život. Lekár pracoval medzi indiánmi, a tam sa naučil o liečivej sile prírody. Mal nepočujúceho syna, ktorý veľmi ľahko prenikol do tajov prírodného liečiteľstva. Keď nepočujúci syn vyrástol, stal sa nástupcom otcovej lekárskej tradície a prvým nepočujúcim lekárom v Amerike.


Škola na Výsluní (len v češtine)
Skola na Vysluni


Autor:
Ivo Pelant
Obsah:
Kniha je podľa rovnomenného seriálu Českej televízie Škola na Výsluní. V mestečku menom Cerhemice, ktoré je blízko i ďaleko od Prahy, majú i školu Na Výsluní. Je to príbeh zo života školy, kde je tam aj učiteľka, ktorá má nepočujúcu dcéru. Dcéra chodí do bežnej školy s počujúcimi.


Tichý výkrik
Tichý výkrik


Autor:
Emmanuelle Laborit (nepočujúca)
Obsah:
Je to životopisný príbeh francúzskej dievčiny Emmanuelle, ktorá sa narodila ako nepočujúca. Opisuje svoje detstvo, obdobie dospievania a svoje prvé životné úspechy. Prežívala obdobie bolestnej samoty, pochybnosti a beznádeje, ale aj šťastie, spolupatričnosť a slávu.


Via Lucis (je len v češtine)
Via Lucis


Autor:
Jindra Jarošová
Obsah:
Je to životopisný príbeh hluchoslepej američanky Helen Kellerovej, ktorá ako dvojročná stratila zrak aj sluch. Zvyšnými 3 zmyslami (čuch, chuť a hmat) sa orientuje vo svojom svete. Napriek tomu sa stane šikovnou študentkou na univerzite v Harvarde, spisovateľkou a organizátorkou pomoci ľudom so zmyslovým postihnutím.


Výrečné ticho
Vyrecne ticho


Autor:
Sandra Brown
Obsah:
Lauri je obetavá učiteľka nepočujúcich detí. Televízny moderátor Drake má dve smutné tajomstvá – dcéru, o ktorej je presvedčený, že nebude môcť viesť normálny život, a mŕtvu manželku, na ktorú nevie zabudnúť. A napokon je v tomto príbehu ešte nádherné, slabo počujúce dieťa Jennifer. Títo traja majú šancu stať sa rodinou – no každý z nich musí nájsť hlas, aby vyjadril svoju potrebu byť milovaný.


Vždy nie je navždy
Vzdy nie je navzdy


Autor:
Helen Van Slyková
Obsah:
Príbeh z prostredia newyorskej rodiny talentovaných hudobníkov Antoniovcov. Susan sa zamiluje a vydá sa za pianistu Richarda Antoniniho. Narodí sa im dievčatko, ktoré je nepočujúce.


Zázračný delfín
delfin


Autor:
Pascal Noa Bercovitchová
Obsah:
Príbeh priateľstva medzi chlapcom a delfínom, odohrávajúci sa na brehu Červeného mora. Jeho hrdinom je chlapec, ktorý vo veku piatich rokov spadol zo stromu tak, že stratil sluch a prestal rozprávať. Odvtedy žil utiahnuto od ostatných. Jedného dňa, ako lovil ryby, sa pri jeho člne zjavil delfín. Odvtedy sa títo dvaja takmer od seba neodlúčili, až raz chlapcova rodina s ohromením zistila, že ich syn začal znovu hovoriť.