Florbalisti, cirkusanti – sú iní, sú znevýhodnení

Deti počas týždeň trvajúceho tábora zabavili Robo Papp, Dara Rolins aj zlatá deaflympionička.

TRENČÍN. Tridsaťpäť znevýhodnených detí si užilo tábor, na ktorý len tak nezabudnú. Občianske združenie SOM INÝ a jeho partneri zorganizovali v Trenčíne týždenný pobyt pre deti sluchovo postihnuté, deti s poruchami autistického spektra alebo inak zdravotne či sociálne znevýhodnené deti.

1

(Zdroj: ARCHÍV PETER OSTRUŽIAR)

Hlavným cieľom bolo vytvorenie florbalových tímov na školách a založenie ligy pre deti so zdravotným znevýhodnením. „Začalo to pred desiatimi mesiacmi ako jeden veľký sen. Sen o tom, že aj znevýhodnené deti, či už zdravotne postihnuté, alebo deti z horšieho sociálneho prostredia, si zaslúžia dostať šancu užiť si leto ako zdravé deti. V rámci nášho programu na integráciu talentov sme pre nich pripravili letný florbalový tábor, ktorého cieľom bolo vyhľadať nové talenty v tomto športe a spoločnými aktivitami spojiť tieto znevýhodnené deti spolu s deťmi zdravými,“ vysvetlil myšlienku hlavný organizátor Peter „Pyxo“ Ostružiar.

„Dnes sa náš sen naplnil. Stali sme sa jednou veľkou rodinou, ktorá je plná úžasných ľudí a životných príbehov, ktoré nás utvrdili v tom, že my sme naozaj iní,“ dodáva. Ambasádorom tábora bol spevák Robo Papp. V tábore strávil spolu s deťmi celý týždeň.

„Ponuku stať sa ambasádorom detského tábora som prijal s potešením. Keďže moja dcéra je nedoslýchavá, oceňujem nápad zorganizovať tábor pre deti s rôznymi znevýhodneniami. Strávili sme spolu týždeň plný zaujímavého programu a výnimočných hostí a deti si určite domov odniesli plno nových zážitkov.“

Deti prekvapila a prišla osobne pozdraviť aj speváčka Dara Rolins, svoju cestu k zlatej medaile im opísala aj naša zlatá deaflympionička Ivana Krištofičová. Deti mali na výber rôzne aktivity. Deň začínali detskou jogou, trénovali florbal, chodili na kúpalisko, tancovali, skúšali balet, ale aj zábavné činnosti, ktoré im pripravili ich pedagógovia. Prenosné zvukové štúdio si priamo v hoteli vytvoril raper Opak, ktorý s deťmi vytvoril táborovú pesničku.

Celý týždeň sa znevýhodnené, ale aj zdravé deti pripravovali na záverečný florbalový turnaj proti detským profesionálom, ale aj celebritám či dospelákom z tábora.