Odsúdili šéfa deaflympionikov za obzvlášť závažný podvod

Odvolací súd prekvalifikoval pôvodný skutok zo sprenevery na obzvlášť závažný zločin podvodu.

BANSKÁ BYSTRICA 23. júla (WEBNOVINY) – Odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici v utorok odsúdil šéfa deaflympionikov Jaromíra Rudu na trinásť rokov odňatia slobody.

Prekvalifikoval pôvodný skutok zo sprenevery na obzvlášť závažný zločin podvodu v súvislosti s čiastkou 52 miliónov korún, určených pre olympiádu sluchovo postihnutých. Peniaze mal Ruda vrátiť bratislavskej firme aj s úrokmi, ale v stanovenom termíne tak neurobil a použil ich na rôzne účely.

Spoluobžalovaného košického notára Stanislava Furdu, ktorý peniaze prijal do notárskej úschovy, odvolací súd uznal za vinného z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku a uložil mu podmienečný trest vo výmere šestnásť mesiacov. Rozsudok je právoplatný.

ruda

Vpravo: Prezident Slovenského deaflympijského výboru Jaromír Ruda.

Rudov obhajca chce jednanie na Najvyššom súde SR

Rudov obhajca Juraj Remšík vyhlásil, že podajú mimoriadny opravný prostriedok dovolanie na Najvyšší súd SR. Na odvolacie konanie bývalého prezidenta deaflympionikov eskortovali z väzby. Notár sa ospravedlnil zo zdravotných dôvodov, pretože je hospitalizovaný v Košiciach-Šaci.

Prokurátor žaloval exšéfa deaflympionikov aj notára Furdu zo zločinu sprenevery peňazí, ktoré na deaflympiádu ako záruku Rudovej solventnosti poskytla bratislavská spoločnosť Transkontakt. V apríli 2008 firma uložila do notárskej úschovy 52 miliónov korún (vyše 1,7 milióna eur).

Peniaze sa mali do troch týždňov vrátiť firme aj s úrokmi. Ruda však notárovi dal kópiu dodatku dohody o úschove, podľa ktorého mohol s peniazmi disponovať a mal ich vrátiť do konca roka 2008. Na základe Rudových pokynov Furda previedol peniaze na rôzne účty a uskutočnil výbery v hotovosti. Firme Transkontakt však Ruda vrátil iba časť a spôsobil jej škodu vyše 1,6 milióna eur.

Prvostupňový súd uznal vinu zo sprenevery u obidvoch obžalovaných a Rudovi uložil trinásť rokov odňatia slobody a Furdovi štrnásť. Obaja sa odvolali a krajský súd v januári 2012 vec vrátil na doplnenie dokazovania. Prvostupňový senát tak urobil a vinu i tresty po doplnenom pojednávaní fakticky ponechal. Ruda i Furda sa opäť odvolali.

Notár operoval tým, že s peniazmi v úschove nakladal v súlade s dodatkom k prvotnej zmluve a na základe pokynov Rudu. Odvolací súd to vzal do úvahy a kvalifikoval to ako prečin porušovania povinností pri správe cudzieho majetku z nedbanlivosti.

Za to mu uložil trest šestnásť mesiacov odňatia slobody s odkladom na tri roky podmienečne a na tri roky mu zakázal vykonávať notársku činnosť. Furdov obhajca Roman Toman uviedol, že jeho klient má v súvislosti s prípadom výkon funkcie pozastavený.

deaflympionici-ruda

Ruda spáchal obzvlášť závažný zločin podvodu.

Ruda spáchal obzvlášť závažný zločin podvodu

Podľa odvolacieho senátu Ruda spáchal obzvlášť závažný zločin podvodu, pretože peniaze sa zaviazal vrátiť v dohodnutom termíne, ale z 52 miliónov korún sa Transkontaktu vrátilo iba 3,5 milióna. Za to mu krajský súd vymeral trinásť rokov odňatia slobody v ústave so stredným stupňom stráženia.

Zároveň mu uložil na dva roky ochranný dohľad. Prvostupňový súd obom obžalovaným uložil aj trest prepadnutia majetku. Krajský súd však tento verdikt nepotvrdil vzhľadom na zistenie, že Ruda nemá na Slovensku žiaden majetok a neboli splnené ďalšie zákonné podmienky.

Jaromíra Rudu súdia aj na Špecializovanom trestnom súde za obzvlášť závažný zločin podvodu so škodou veľkého rozsahu, ktorá dosiahla najmenej desať miliónov eur. V súvislosti s prípravou 17. zimných deaflympijských hier vo Vysokých Tatrách šéf deaflympionikov získaval od fyzických i právnických osôb finančné prostriedky, ktoré použil na žiadané účely, čiastočne pre svoju potrebu, resp. na iný účel. Veriteľov ubezpečoval, že peniaze vráti, ale doteraz sa tak vo väčšine prípadov nestalo. Predpokladá sa, že ak Špecializovaný trestný súd uzná Rudu za vinného, uloží mu súhrnný trest odňatia slobody.