Šéf deaflympionikov Ruda na súde: Považuje sa za božieho syna

Bývalý šéf deaflympionikov Jaromír Ruda. sa považuje za syna boha Jahve a komunikuje s ním.

1769156_

Bývalý šéf deaflmypionikov Jaromír Ruda na súde.

Na pojednávaní pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici to uviedli znalci psychiatri, ktorí skúmali duševný stav šéfa deaflympionikov, obžalovaného z podvodu so škodou veľkého rozsahu. Znalecké skúmanie duševného stavu Jaromíra Rudu musel nariadiť súd, pretože obžalovaný sa odmietol dať vyšetriť dobrovoľne. Znalci u neho nezistili žiadnu duševnú chorobu, ale histriónske a narcisistické rysy. Ide o prejavy teatrálnosti so snahou upútať na seba pozornosť ostatných ľudí. Podľa znalcov je Ruda duševne zdravý a zodpovedný za svoje konanie. Označili ho za jedinca prinajmenšom inteligentného. Zistili u neho rysy egocentrizmu a egoizmu, ktoré neprekračujú rámec populačnej normy. Znalci uviedli, že exšéf deaflympionikov sa odmietol podrobiť štandardnému psychiatrickému vyšetreniu z osobných dôvodov, ktoré akceptovali.

Vypovedala aj znalkyňa, ktorá skúmala účtovníctvo Slovenského deaflympijského výboru (SDV) a jeho dvoch dcérskych spoločností. Z predložených dokladov zistila, že SDV i „dcéry“ mali podľa uzavretých zmlúv s mestami Kežmarok, Levoča, Liptovský Mikuláš a ďalšími spoločnosťami záväzky vo výške 123 miliónov eur. Tie presahovali finančné možnosti deaflympionikov. Uviedla, že v účtovných a iných dokladoch sa nenašla žiadna banková zmenka ako garancia úverov. Znalkyňa povedala, že mala k dispozícii iba časť účtovných a iných dokladov, niektoré neboli úplné. Preto nebolo možné overiť niektoré zdroje financovania.

Podľa obžaloby Jaromír Ruda trestnú činnosť páchal v rokoch 2008 až 2010. Stalo sa tak po vzniku Slovenského deaflympijského výboru, ktorý sa odčlenil od Slovenského zväzu nepočujúcich a Jaromír Ruda sa stal prezidentom nového útvaru. Organizoval rôzne aktivity pre nepočujúcich a stal sa aj predsedom organizačného výboru 17. zimných deaflympijských hier vo Vysokých Tatrách. V tej súvislosti získaval od fyzických i právnických osôb finančné prostriedky, ktoré použil čiastočne pre svoju potrebu, resp. na iný účel. Veriteľov ubezpečoval, že peniaze vráti, ale doteraz sa tak vo väčšine prípadov nestalo. Obžaloba mu kladie za vinu obzvlášť závažný zločin podvodu so škodou veľkého rozsahu, ktorá dosiahla najmenej desať miliónov eur. Ruda pri otvorení procesu vyhlásil, že je nevinný v plnom rozsahu a využil právo nevypovedať. Priebežne sa k výpovediam svedkov, znalcov a k listinným dôkazom nevyjadruje, chce tak urobiť až v závere procesu.