Doma o nej nevieme, no nepočujúca šperkárka Zuzka vo svete preslávila Slovensko. Jej tvorbu by ste mali poznať aj vy

Išla si za svojim snom a nenechala sa odradiť. Jej diela sú dôkazom toho, že keď človek svoju prácu miluje, výsledok je priam dokonalý.

BRATISLAVA 2. februára - Má obrovský talent, cit pre detail a dokonalé cítenie. Zuzana Búry Zliechovcová je nepočujúcou umeleckou šperkárkou, ktorá tvorí nádherné a jedinečné diela. Už od útleho detstva ju to ťahalo k umeleckej činnosti a svojej vášni zostala verná dodnes. Zuzka je ženou s úžasným srdcom a nepochybne aj vďaka tomu žne úspech za úspechom. Bez tvrdej práce by to však nešlo a ona si to veľmi dobre uvedomuje. V živote sa musela potýkať s mnohými nástrahami, no nevzdala sa a plní si svoj sen. Vďaka šikovnej umeleckej dušičke a jej šperkom sa o našej krajine dozvedeli aj na uznávaných šperkárskych výstavách vo svete.

Zuzka doposiaľ zažiarila na mnohých súťažiach a je za všetko veľmi vďačná. Úžasné však je, že ako jediná slovenská šperkárka sa doposiaľ dostala do prestížneho katalógu. A že si to zaslúži, o tom niet pochýb. Každý jej šperk má totiž dušu, ktorú mu ona svojou láskou a nadšením vdýchne. Milovníčka dobre kávy a lahodného čaju Dobrým novinám prezradila viac o svojej práci, plánoch do budúcnosti a o jej účinkovaní v súťaži krásy, kde opäť zažiarila.

Zuzka spod vašich rúk vychádzajú dnes krásne šperky, ktoré tešia mnohé dámy. Pamätáte si však na svoje začiatky? Kedy ste po prvýkrát pochopili, že práve táto cesta je pre vás tá pravá?

Ďakujem za kompliment, veľmi si tieto okamihy vážim, najviac vtedy, keď sa zákazníčky vrátia po ďalší šperk. Áno, na začiatky si veľmi dobre pamätám. Všetko sa začalo už v detstve, keď mojou záľubou bolo kreslenie a maľovanie rôznymi technikami nielen doma, v škole, ale aj v rôznych krúžkoch a v základnej umeleckej škole. Bolo zrejmé, že pokračovanie môjho vzdelania bude umeleckého zamerania. Po dlhšom uvažovaní som si vybrala Strednú školu úžitkového výtvarníctva v Kremnici, kde som študovala odbor zlatníctvo a strieborníctvo so zameraním na výtvarné spracovanie kovov a drahých kameňov.

Ako každý študent, v prvom ročníku som sa oboznamovala s odborom, ktorý som si zvolila. Počas ďalších rokov štúdia na strednej škole sa moje šperky umiestňovali na popredných miestach v profesionálnych slovenských súťažiach. Tieto úspechy ma len utvrdili v tom, že idem tou správnou cestou a moja voľba bola tá najlepšia, akú som si mohla predstaviť. Svoje vedomosti som si rozšírila a prehĺbila ďalším štúdiom na vysokých školách (štúdium mineralógie a gemológie, ako aj učiteľstvo umeleckých predmetov).

Avšak nie vždy každá cesta je jednoduchá, aj moja bola kľukatá s niekoľkými prekážkami... Po štúdiu som nešla hneď pracovať do dielne na výrobu šperkov, ale som sa zamestnala ako pedagóg na strednej umeleckej škole. Mojej srdcovke - výrobe šperkov - som sa venovala vo voľnom čase a cez víkendy. Záujem o šperky pribúdal a ja som sa utvrdila v rozhodnutí venovať sa výlučne výrobe šperkov. Svoje rozhodnutie som nikdy neoľutovala, som šťastná, že moja práca prináša radosť nielen mne, ale aj všetkým nositeľom mojich šperkov.

Keď ste sa rozhodli pre cestu šperkárky a ručne vyrábaných šperkov, ako dlho trvalo, kým sa vám podarilo vytvoriť dielo, s ktorým ste boli spokojná? Spomínate si na vašu prvotinu?

Ako som už spomínala, moje prvé diela boli vyrobené počas štúdia na strednej škole. Ako študentka som vždy robila veci najlepšie ako som vedela, nedokázala som pani majsterke odovzdať odfláknutú prácu. Ak som nevyrobila niečo výborne, tak som bola schopná tú istú vec urobiť viackrát, aby bol výsledok lepší a ja spokojnejšia. Keďže rovnaký odbor študovala aj moja staršia sestra, snažila som sa v dielni „dobehnúť starších“. Kvôli môjmu sluchovému postihnutiu som na teoretickú výuku musela vynaložiť veľmi veľa úsilia a tak som si svoj perfekcionizmus vybíjala v dielni, kde mi práca išla oveľa ľahšie a robila som výrobky s veľkou radosťou.

Radosť bola znásobená aj dosiahnutými výsledkami, v treťom ročníku štúdia sa môj šperk-prsteň s čiernou tahitskou perlou ocitol na 2. mieste v celoslovenskej profesionálnej klenotníckej súťaži „Tahitian Pearl Trophy“ 2005 a následne som sa umiestnila na prvom mieste v slovenskej súťaži v móde v kategórii módne doplnky „Zlatá Fatima Junior 2006“.Vtedy som bola špičkovo spokojná, veď ten pocit: ja a profesionál! ....moja spokojnosť však už bola skôr, všetko išlo plynule ako malo ísť u študenta, ktorý si vybral svoj odbor správne.

Tvoríte pod značkou ViZu art. Aký najväčší úspech sa vám podaril u nás doma na Slovensku ale aj v zahraničí? A čo vy sama považujete za úspech?

Budem teraz asi vyzerať, že sa chválim. Úspechov bolo naozaj hojne, čo si nesmierne vážim a chcem toutou cestou poslať nielen porotcom v súťažiach, ale aj ľuďom, ktorí mi držali palce, veľké ĎAKUJEM! Uvediem len tie (okrem študentského obdobia počas strednej školy), ktoré považujem v mojom živote za dôležité:

3. miesto SLOVENSKÝ ŠPERK 2007, profesionálna slovenská súťaž zlatníkov a šperkárov, kategória: Strieborný šperk

2. miesto SLOVENSKÝ ŠTUDENTSKÝ ŠPERK 2008

3. miesto SLOVENSKÝ OBSIDIÁNOVÝ ŠPERK 2008, v celoslovenskej profesionálnej klenotníckej súťaži v kategórii „Súprava“

Premio speciale: ARTISTA SEGNALATO 2012, medzinárodná súťaž v meste Monte Cosaro v Taliansku,

Premio speciale: TROFFEO „PERLA DELL´ADRIATICO“ 2012 medzinárodná súťaž v meste Grottammare v Taliansku

Po roku 2012 som mala súťažnú prestávku, venovala som sa už iba kolekciám šperkov, ktoré boli predvádzané na rôznych módnych prehliadkach, výstavách, či zverejnené vo fotoeditoriáloch. A zatiaľ sa mi tento spôsob prezentovania sa šperkov páči, má to väčšiu blízkosť k potencionálnym zákazníkom a taktiež spätnú väzbu. Nedá mi však nespomenúť pre mňa asi najkrajšiu a najvzácnejšiu prezentáciu šperku, z ktorej mám ešte doteraz motýliky v bruchu. Nie je to súťaž, ale výber šperkov od najlepších šperkárov z celého sveta, ktoré sú následne prezentované na rôznych výstavách. Moje dielo - náhrdelník „Forest Secret“ sa tým ocitlo na veľmi uznávaných šperkárskych výstavách ako je MADRID JOYA v Madride, JOYA v Barcelone a v ESPAIJOIA tiež v Barcelone a potom bolo zverejnené v ročnom katalógu Joyería Contemporánea 2017-2018. Okrem mňa ako jedinej slovenskej šperkárky boli v katalógu okrem iných ešte práce dvoch uznávaných českých šperkáriek. Toto je pre mňa doteraz najväčší úspech, ale uvidíme čo život ešte v budúcnosti prinesie.

Vaše šperky sa vyznačujú svojou originalitou. Každý jeden je totiž iný. Čím to je? Vytvárate aj kolekcie, ktoré si môžu zákazníčky zakúpiť?

Tí, čo moje šperky sledujú, tak vedia, že ako firma ponúkame široký výber šperkov od originálnych jednokusoviek až po unikátne kolekcie šperkov. Kolekcie ako „Slavianka“, „Ethereal“, „Bokeh“, „Srdcuo“, „Nebíčko“ či pripravovaná kolekcia vlasových ozdôb „Devanka“, všetky majú a aj budú mať trvalejšie miesto u nás. Spôsob výroby šperkov je u všetkých podobný, zahŕňa remeselné spracovanie kovu rôznymi metódami s použitím spájkovania, všetky šperky treba následne vybrúsiť, opracovať či vyleštiť. Sú to šperky, ktoré vyrábame znovu na objednávku. Ide však o ručnú prácu, preto pred objednávkou upozorňujeme zákazníka, že práca bude jemne odlišná, napríklad zatočenie drôtu v šperku. V podstate je každý šperk originálom, niekedy pri výrobe vyhovieme želaniu zákazníka, napríklad voľba minerálu. Máme však v ponuke aj také špeciálne šperky, ktoré sa už druhýkrát nikdy neobjavia. Veľkú časť pritom zohráva úloha použitého minerálu, ktorý je originálom z prírody a druhý rovnaký nie je možné získať. Práve tieto individuálne a autentické šperky sú pre mňa najväčším klenotom. Budúci nositeľ šperku bude nosiť niečo originálne, výnimočné a jediné na svete.

Používate rôzne materiály, ktoré sa k sebe možno na prvý pohľad úplne nehodia. Ako dokážete spojiť nespojiteľné, pričom výsledok je nielen krásny ale má v sebe jedinečnú atmosféru?

To je rozhodne zaujímavá otázka. Som rada, že nie ste jediná, čo ste túto atmosféru v šperkoch zachytili. Tomu, aby som vyrobila individuálny šperk s jedinečnou atmosférou predchádza veľakrát „dlhá púť“. Odráža sa v ňom čas, priestor, okolie či dokonca aj počasie a nálada v akej sa nachádzam. Niekedy je to vykúkajúce slnko po dlhých daždivých dňoch, tajomná hmla len tak plávajúca z hôr, práve padajúci list zo stromu alebo úžasná spoločnosť optimisticky naladených ľudí. To sú všetky momenty, ktoré sa snažím vyjadriť v mojich šperkoch.

Vždy si potrebujem v pokoji premyslieť výber materiálov, spôsob spojenia, aby bolo možné pritom zvládnuť techniku, ale súčasnel, aby šperk mal štýl, spĺňal podmienku vkusu a vyjadroval určitú myšlienku. Niekedy som neistá, preto návrhy a práce nechám ležať na poličke, vrátim sa k tomu po čase, keď ma chytí úplne iná múza. Častokrát sa mi stáva, že som príjemne prekvapená výsledkom.

Taká postrehová zaujímavosť je, že po dovolenke pri mori často siaham po perlách, tyrkyse a larimare, po oddychu v prírode a na vidieku zas u mňa prevládajú prírodné motívy ako listy, kvietky, lesné plody, voda. Najčastejšie moje okolie, zväčša príroda, ovplyvňuje moju tvorbu. Také spojenie nespojiteľného je napríklad v kolekcii „Ethereal“, kde je použitý kov spolu s dvoma či troma minerálmi a hlavne jedinečným skleneným ručne robeným kabošonom, ktorý si často si ľudia mýlia so živicou. Výroba tejto kolekcie je náročná, ale nesie v sebe všetky atribúty umeleckého šperku. A výsledok rozhodne stojí za to.

Zuzka vy ako jediná vyrábate na Slovensku kovové vlasové ozdoby tradičným šperkárskym remeslom. Majú ženy aj v dnešnej dobe záujem o takéto šperky?

Priznám sa, že ma prekvapuje stály záujem o vlasové ozdoby, prstene, náramky, náušnice či prívesky vyrobené tradičnými umeleckými postupmi a metódami. Na vrchole záujmu sú najmä kovové vlasové ozdoby. Na začiatku to boli kovové tiary, postupne aj iné vlasové ozdoby ako čelenky, venčeky, diadémy, poslednou bola kolekcia „Slavianka“. Nositeliek týchto ozdôb je čím ďalej tým viac. Nedávny predajný event navštívili ľudia, ktorí boli týmito vlasovými šperkami očarení a vôbec netušili, že u nás sa takéto vlasové ozdoby a iné doplnky vyrábajú tradičnými remeselnými spôsobmi.

V našom portfóliu sú všetky šperky vyrábané spájkovaním jednotlivých ozdobných častí ohňom približne pri teplote 720°C pomocou horáka, nakoľko sa len pri tejto vysokej teplote spájka rozpustí a môžeme spojiť všetky časti šperku.

Výroba jednotlivých spájaných častí je tiež veľmi pracná a vyžaduje si nielen čas, ale aj trpezlivosť, či kreativitu pri navrhovaní. Takto vyrobený šperk - či už čelenka, tiara alebo venček vydrží roky. Tiež nosím čelenku ešte z roku 2010, jej pevnosť som už viackrát skúšala, všetko drží. Myslím si, že slovenské devy sa čoraz viac prispôsobujú medzinárodným trendom aj v tejto oblasti. Dnes nie je ničím výnimočným vidieť kovové vlasové ozdoby na hlavách žien. Nosia ich predovšetkým nevesty v svadobný deň, ženy na slávnostné príležitosti, ale čoraz viac ich vidieť v bežnom živote. Je to doplnok, ktorý nepozná hraníc, je určený pre každú vekovú kategóriu, pokiaľ sa nosí s vkusom a primerane príležitosti. Veď žena chce byť vždy krásna. Pre zvýšený záujem o kovové vlasové ozdoby spolu s náušnicami pokračujeme kolekciou „Devanka“, ktorá v sebe nesie pečať folklóru.

Čo je podľa vás dôležité pri vašej práci a bez čoho si nedokážete predstaviť váš pracovný deň?

Otvorená myseľ, dobrá hudba, voňavá sviečka, chutná káva ráno a lahodný čaj večer. Keď k tomu pripočítam prácu po oddychu na chalupe v lone prírody, kde čerpám inšpiráciu, tak je všetko také, ako má byť.

Nedá sa mi neopýtať sa na vašu účasť v súťaži Miss Deaf World, kde vám porota udelila krásny titul Miss Sympatia. Aké bolo toto obodobie? Ovplyvnila vás vo vašej umeleckej práci aj táto skúsenosť?

To obdobie bolo krásne! Plné nových zážitkov. K súťaži ma priviedla moja staršia sestra, ktorá tiež v roku 2006 získala titul II. Vicemiss sveta nepočujúcich. Ako Miss nepočujúca Slovenska 2009 som našu krajinu reprezentovala na svetovej súťaži Miss Deaf World 2009 v Prahe, kde som získala titul Miss Sympatia sveta nepočujúcich 2009. Bolo tam veľa krásnych nepočujúcich dievčat z rôznych krajín sveta, ako Poľsko, Rusko, Nemecko, Ukrajina, Seychely, India, niektoré americké a africké štáty.

Súťaž prebiehala dva týždne, ktoré boli veľmi krásne, nadviazala som veľa kamarátstiev, naučili sme sa základy modelingu, ako napríklad ladne chodiť tak, aby sme vedeli reprezentovať nielen seba, ale aj odevy a doplnky. Bola to riadna drina, ale v kolektíve sme to zvládli s dobrou náladou. Na prvý pohľad sa toto ťažko spája s mojou tvorbou, ale to je len zdanie. Dalo mi to skúsenosti, ktoré využívam pri prezentácii mojich výtvorov na módnych prehliadkach alebo foteniach do fotoeditoriálov so šperkami. Viem postrehnúť niektoré chybičky pri predvádzaní módy a doplnkov, napríklad ak má modelka pokrčené plecia, ak jej pohľad na móle často blúdi do zeme. Taktne ich upozorním, ako to má byť, že sa treba častejšie pozerať horizontálne do hľadiska v úrovni očí.

Tieto vedomosti a skúsenosti mali svoj základ práve v období môjho „kraľovania“, keď som si pozíciu modelky viackrát vyskúšala na vlastnej koži. Ten, kto to nezažil, nevie posúdiť, že ide o skutočné umenie, za ktorým sa skrýva veľa hodín nácviku. Viem si vážiť a oceniť, ak modelka odvedie výbornú prácu i napriek nevhodnej obuvi na vysokom podpätku, alebo zlého povrchu na prehliadkových mólach. Po skončení prehliadky majú modelky vždy aj moje poďakovanie. Ako odpoveď od nich niekedy dostávam udivené pohľady. Ja si však myslím, že tým vyjadrujem nielen poďakovanie za profesionálnu prezentáciu odevov a mojich výrobkov, ale vzdávam úctu ich výkonu.

No a na záver by som sa chcela opýtať, aké máte plány do budúcna a načo sa môžu vaše budúce klientky tešiť?

Plánov do budúcna máme neúrekom, ich realizácia je náročná na čas, tak uvidíme. Naša značka ViZu art sa i naďalej plánuje venovať navrhovaniu a výrobe originálnych šperkov tradičným remeselným spracovaním s použitím rôznych šperkárskych techník a postupov, napríklad spájkovanie ohňom, cizelovanie, tepanie, odlievanie, brúsenie, leštenie a mnohé ďalšie. Šperky dopĺňame prírodnými minerálmi a smaltom rôznych farieb.

Zákazníci sa môžu tešiť na kolekciu vlasových ozdôb „Devanka“, kde sme čerpali inšpiráciu v tradičnej technike ornamentálneho vyšívania krivou ihlou. „Devanka“ nesie v sebe posolstvo ľudového umenia zameraného na kvety a listy.

V najbližšej dobe plánujeme uviesť novú kolekciu strieborných odlievaných šperkov. Taktiež chceme vyhovieť požiadavkám na výrobu zlatých šperkov vyhotovením celej kolekcie. A fajnšmekri sa stále môžu tešiť na originálne šperky „jediné na svete“.

 

Pridať nový komentár

Restricted HTML

  • You can align images (data-align="center"), but also videos, blockquotes, and so on.
  • You can caption images (data-caption="Text"), but also videos, blockquotes, and so on.