Hluché dievčatko miluje ľudí. Celé susedstvo sa teraz učí posunkovú reč, aby sa s ňou mohli rozprávať

Má iba dva rok, no už teraz vie, ako na dospelákov. 

NEWTON 22. februára - Poškodenie sluchu často prehlbuje sociálne bariéry. Ľudia, ktorí nepoznajú posunkovú reč, jednoducho nemajú šancu komunikovať s osobami trpiacimi touto poruchou. Poznajú to mnohí, ktorí neraz narazili na komunikačný problém. V malom meste v štáte Massachusetts sa však obyvatelia spamätali vďaka 2-ročnej Samanthe Savitzovej.

Dievčatko je totiž hluché a jedinou možnosťou komunikácie s ňou je spomínaná posunková reč. Samantha si však vo svojich dvoch rokoch neuvedomovala, že ľudia okolo nej neovládajú „reč“, ktorou sa ona dokáže dorozumievať. Keď chodila s rodičmi po meste, každému sa prihovárala a chcela sa rozprávať. Výnimkou neboli ani susedia, ktorí boli zo svojej neschopnosti smutní.

Prelomový okamih

Práve tento moment bol zlomový. Neznalosť znakovej reči im totiž bránila s malou princeznou pekne nažívať. Nevzdali sa však a celá komunita sa rozhodla zabojovať. Ľudia vo veľkom začali navštevovať kurzy posunkovej reči, aby mohli so Samanthou viesť zaujímave rozhovory. Niekedy naozaj na dospelých treba poslať deti.

 

Zdroj: www.dobrenoviny.sk/c/155988/hluche-dievcatko-priviedlo-svojich-susedov-k-posunkovej-reci-vdaka-kurzom-spolu-mozu-komunikovat-?fbclid=IwAR0DqOlqlnX8xYYuLh4S0eLVEreVOiFaIJbaEF-XAHH4aIfiPMvzRijpKPU

 

video_embed

Pridať nový komentár

Restricted HTML

  • You can align images (data-align="center"), but also videos, blockquotes, and so on.
  • You can caption images (data-caption="Text"), but also videos, blockquotes, and so on.