NAY tanečný dom aj s workshopom pre nepočujúcich

Tradične i netradične, to je kľúčový koncept obľúbeného hudobno-tanečného stageu NAY tanečný dom, ktorý je neodmysliteľnou súčasťou nášho festivalu. Základom je zábava, piliermi interaktivita, komunikatívnosť a prístupnosť a dvere sú otvorené pre všetkých. Na programe spolupracujeme s propagátorom tanečných domov Ferom Morongom.  Pri tom všetkom netreba zabudnúť na dlhoročného partnera – spoločnosť NAY, ktorý to s nami ťahá už 12 rokov.

Z originálne vystavaného lineupu – dennej workshopovej a večernej koncertnej časti vyberáme hneď niekoľko návnad: úvodný rituálny tanec novozélandských Maorov ,,HAKA”, Bardfa alebo „traja taneční králi z východu” s primášom Michalom Nogom, či exkurz do tajov tanečnej histó/érie. Máme aj jednu špecialitu: počas workshopu s prekladateľkou do posunkového jazyka Barbarou Randuškovou rozpohybujú horehronskú pieseň tak, aby ju bolo „počuť“ aj vo svete ticha.

Na programe máme i symbolickú tanečnú spomienku na 100. výročie vzniku ČeskosLOVEnska, ktorá  sa bude niesť v tónoch kultového  muzikálu Starci na chmelu. Konkurz na clip dance v tomto roku vyhral Tune Yards – Heart attack. Oživovanie tiel v podobe originálnych tanečných kreácií zabezpečí skvelá Simona Machovičová. Tanečné zemetrasenie spojené s rúcaním bariér budú mať na svedomí manželia Fero a Barbora Morongovci. Keď k tomu zahrá dobrá muzika (ĽH Muzička a Javorníček) Pohodu v pohybe nepochybne zaznamená aj letiskový seizmograf.

Večerné časti programu budú pretkané bohatou kultúrou menšín, zaručeným zážitkom bude koncert talentovaného Štefana Šteca a uvedenie interaktívneho tanečného predstavenia Gadžo Expres, v ktorom sa popri téme spoločenských predsudkov a stereotypov predstaví viacero vynikajúcich tanečníkov. Robiť „strašné pohyby na strašnú muziku“ a zároveň baviť davy nedokáže hocikto,  Laco Cmorej to však vie. Skús kus nevkusu je ideovým lákadlom tohtoročného  Flitre v Rytme. Večer vás tu zabavia energickí Bazzookas, čarovná Yasmine Hamdan či Ifriqiyya Electrique zastupujúci afro kultúru. O zaujímavé zvukové fúzie žánru word music sa v skorých ranných hodinách postará DJ Ramzy Al Spinoza.

 

Pridať nový komentár

Restricted HTML

  • You can align images (data-align="center"), but also videos, blockquotes, and so on.
  • You can caption images (data-caption="Text"), but also videos, blockquotes, and so on.