Národná rada SR schválila zákon o príspevku za zásluhy v športovej oblasti. Aby vstúpil do platnosti, musí ho ešte podpísať prezidentka SR Zuzana Čaputová.
Finančnú rentu môžu po 35 rokoch života dostať olympijskí, paralympijskí a deaflympijskí medailisti. Podľa ministra dopravy SR Árpáda Érseka, ktorý sa mal podieľať na príprave zákona, aktuálne môže o túto rentu požiadať 57 olympionikov, 64 paralympionikov a 5 deaflympionikov.
Držiteľ zlatej medaily by mal aktuálne dostávať mesačne 1000 eur, za striebornú medailu 750 eur a za bronz 500 eur. Malo by ísť o nezdaniteľné prostriedky a výška príspevku, respektíve renty, sa má viazať na priemernú mesačnú nominálnu mzdu zamestnanca v hospodárstve SR.
Érsek tiež informoval, že ročné náklady sa predpokladajú na úrovni 1,2 milióna eur ročne. "Kariéra väčšiny športovcov sa končí pred štyridsiatkou. Svoje úsilie dovtedy smerujú na šport a nie na prípravu na budúce povolanie," povedal Érsek o dôvode, prečo tento zákon pripravil.
Ozrejmil tiež, že v zákone sa hovorí o bezúhonnosti, minulosti bez dopingu a sú v ňom aj podmienky odňatia príspevku. "Chceme športovcom ukázať, že náš záujem sa nekončí spoločnou fotografiou po zisku medaily," dodal Érsek.
Zákon predložili poslanci koaličnej strany Most-Híd Béla Bugár, Tibor Bastrnák, Elemér Jakab a László Balódi. Podľa nich má motivovať reprezentantov Slovenskej republiky, aby dosahovali mimoriadne športové výsledky. Nárok na príspevok za zásluhy vznikne len osobám, ktoré majú štátne občianstvo Slovenskej republiky.
Rovnako sa bude týkať športových reprezentantov Česko-slovenskej republiky, Československej socialistickej republiky, Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky alebo Slovenskej republiky, ktorí sa v období od 28. októbra 1918 zúčastnili na medzinárodných športových podujatiach ustanovených zákonom.
Podmienkou na získanie príspevku je aj dosiahnutie veku 35 rokov. Zákon nadobudne účinnosť 1. januára 2020.