Ako si s novými menami v politike poradia moderátori a tlmočníci posunkového jazyka?
Kvalita života nepočujúcich úzko súvisí s jazykom. „Tí, ktorí ovládajú slovenský posunkový jazyk, vnímajú kultúru nepočujúcich a berú ju za svoju, sú viac v pohode. Riešia potom rovnaké radosti a starosti ako počujúci, lebo sú vyrovnaní sami so sebou a vlastnou identitou,“ vysvetľuje predseda Slovenského zväzu nepočujúcich Jaroslav Cehlárik.
Jedným z najväčších odborníkov na slovenský posunkový jazyk je lingvista a moderátor Roman Vojtechovský. Priamo sa podieľa na vytváraní nových posunkov a môžete ho vidieť aj v Správach RTVS v slovenskom posunkovom jazyku.
Posunok aj podľa fúzov či gesta politika
Vojtechovský nie je len obyčajným moderátorom! Spolu s ďalšími kolegami má na svedomí menné posunky politikov. Ich tvorba je aktuálna práve v týchto dňoch, keď pribudli do parlamentu a vlády nové mená. „Najprv sa dohodneme medzi sebou. Obrázky a súčasne mená a priezviská politikov ukážeme nepočujúcim používateľom posunkového jazyka. Vysvetlíme im možnú motiváciu menných posunkov podľa priezviska, či podľa vonkajšej charakteristiky, obľúbenej činnosti alebo kombináciu dvoch motivácii. Potom príde na rad aj ich návrh, neskôr hlasovanie, ktorý menný posunok je pre používateľa posunkového jazyka najvhodnejší,“ popisuje proces tvorby Vojtechovský. „Na základe výsledkov dávame vedieť všetkým nepočujúcim moderátorom a počujúcim mediálnym tlmočníkom, aké menné posunky sa budú používať,“ dodáva.
Nepočujúci si potom osvoja menné posunky politikov priamo z televíznej relácie Správy RTVS v slovenskom posunkovom jazyku, z tlmočených hlavných večerných správ z Trojky a TA3, ale aj z facebookových stránok.
O posunkoch konkrétnych politikov sa viac dočítate v najnovšom vydaní týždenníka PLUS 7 DNÍ!