Sulík sa znázorňuje podľa Supermana, Kollár je ako koleso. Čo vystihuje Matoviča?

Posunky mien politikov majú svoje vlastné pravidlá. V parlamentných voľbách prichádza do politiky mnoho nových mien. Ako si s nimi poradia moderátori a tlmočníci posunkového jazyka? Svet ticha má svoje vlastné pravidlá. Rovnako jazyk, bez ktorého by nedokázali plnohodnotne fungovať vo svete ani vo vzťahoch.

Vyberajú ich aj hlasovaním

Málokomu napadne, že slovenčina je pre niektorých nepočujúcich cudzí jazyk. Ich rodným je slovenský posunkový jazyk a v ňom sa slová neskloňujú ani nečasujú, podobne ako napríklad v angličtine. Roman Vojtechovský je jedným z najväčších odborníkov na slovenský posunkový jazyk. Priamo sa podieľa na vytváraní nových posunkov, jeho manželka Veronika je zase autorkou knižnej publikácie Priezviská v slovenskom posunkovom jazyku.

Vojtechovského môžete vidieť aj v Správach RTVS v slovenskom posunkovom jazyku,  nie je však len obyčajný moderátor. Spolu s kolegami majú na svedomí menné posunky politikov. Ich tvorba je aktuálna práve v týchto dňoch, keď pribudli do parlamentu a vlády nové mená. Nepočujúci si potom osvoja menné posunky politikov priamo z televíznej relácie Správy RTVS v slovenskom posunkovom jazyku, z tlmočených hlavných večerných správ z Trojky a TA3, ale aj z facebookových stránok

Kollár ako koleso

Jazyk plný fantázie a vlastných súvislostí. Aj tak by sme mohli zjednodušene opísať posunkovú reč. „Hlavne nepoužívajte termín znakový jazyk - v súvislosti s komunikáciou nepočujúcich je to bohemizmus,“ s úsmevom nás upozorňuje lingvista.

Exminister obrany Peter Gajdoš sa znázorňuje podľa hudobného nástroja gajdy, bývalá šéfka rezortu vnútra Denisa Saková sa vyjadruje posunkom saka.

„Sú to transliterované menné posunky, ktoré sú vytvorené na základe doslovného alebo čiastočného prekladu priezviska v slovenskom jazyku do slovenského posunkového jazyka,“vysvetľuje Vojtechovský. „Ide o doslovný preklad a podobnosť priezviska s iným slovom slovenského jazyka. Napríklad súčasný predseda parlamentu Boris Kollár sa posunkuje podľa kolesa,“ dodáva. Ak teda uvidíte nepočujúceho, ako ukazovákom zakrúži, hovorí buď o kolese, alebo o najznámejšom multioteckovi. Riadiť sa musíte celkovým kontextom vety a tiež bezhlasnou rečovou zložkou, ktorá napomáha presnejšie určiť význam daného posunku. Preto tlmočníci nemôžu tlmočiť s nepriesvitným rúškom.

Tvorcovia posunkov vychádzajú len z prie­zvisk, nemôžu meno poskladať zo všetkých písmen, ako keď hláskujeme slovo v bežnej reči. Ale niektoré posunky prie­zvisk, nazývajú ich inicializované, vychádzajú napríklad z prvého písmena v mene. „Vyskytujú sa aj také, kde prstový znak poukáže v priezvisku aj na písmeno uprostred alebo na konci, napríklad u bývalého premiéra Petra Pellegriniho používame posunok s troma prstovými znakmi P-L-L, u bývalého ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka menný posunok s dvoma prstovými znakmi L-J,“ pridáva príklad Vojtechovský.

Navždy Superman

Azda najzaujímavejšie pôsobia posunky nezávislé od hovoreného jazyka. „Patria sem napríklad tie, ktoré vytvárame na základe vonkajšej charakteristiky. Môže to byť výrazná črta nositeľa, ako sú vlasy, fúzy, okuliare, oblečenie.“ Pri bývalom ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi sa zamerali na vlasy, exprezident Ivan Gašparovič má priradený posunok fúzov.

Do tejto skupiny patria aj posunky, ktoré vznikajú podľa obľúbenej činnosti či gesta konkrétneho politika. Nepočujúci vnímajú mimiku a akýkoľvek fyzický prejav oveľa intenzívnejšie než počujúci. Často si ani neuvedomíme, že niektoré gestá k nám neodmysliteľne patria. V posunkovej reči sa však môžu stať neoddeliteľnou súčasťou konkrétneho človeka. „Bývalý podpredseda NR SR Martin Glváč sa ilustruje podľa typického gesta pri riadení hlasovania. Tým je zovretá päsť so vztýčeným ukazovákom a prostredníkom ako písmeno V,“ opisuje Vojtechovský. Podobným gestom vyjadrujú aj zosnulého prezidenta Václava Havla podľa obdobia Nežnej revolúcie a demonštrantov ukazujúcich prstami V ako znak víťazstva alebo mieru.

V originalite však zrejme vedie preklad mena súčasného ministra hospodárstva Richarda Sulíka. „Znázorňujeme ho podľa Supermana, lebo Sulík mal počas vystúpenia oblečený kostým tohto hrdinu a neskôr sa taký obrázok niekoľkokrát zverejnil v novinách.“

Neurážajú sa

Na ktorého politika sa vytváral posunok najťažšie? „To neviem posúdiť. Nám nerobí problém ich vytvárať. V najhoršom prípade automaticky použijeme inicializované menné posunky podľa začiatočného písmena priezviska,“vysvetľuje Vojtechovský.

Meno súčasného premiéra Igora Matoviča už v  politike figurovalo dlho. „Nepočujúci vyjadrujú jeho priezvisko kombináciou dvoch menných posunkov podľa dvojručnej prstovej abecedy začiatočného písmena priezviska M a súčasne u neho typickej obľúbenej činnosti - poukazovaním na fakty na papieroch, zamerané najmä proti bývalej vláde,“hovorí moderátor. Svoje posunky už má aj Veronika Remišová, podpredsedníčka vlády SR pre investície a informatizáciu, ktorú posunkujú podľa vlasov, či minister vnútra Roman Mikulec, ktorého posunok je podľa slova Mikuláš.

Ako reagujú na posunky samotní politici? Stalo sa, že sa niekedy sťažovali? „Samozrejme, osobne sme sa nestretli so všetkými politikmi, len s niektorými a tí to brali pokojne s humorom. Napríklad Zuzana Čaputová, Andrej Kiska, Jana Žitňanská, Juraj Droba, Béla Bugár či Konrád Rigó,“vymenúva Roman Vojtechovský. „Dokonca Jana Žitňanská vo svojej videokampani pár viet posunkovala a predstavila sa aj svojím menným posunkom,“dodáva. Richard Sulík nás však pri otázke, či ho posunok Supermana prekvapil, odbil slovami: „Neviem o tom, lebo posunkovú reč neovládam.“ 

 

zdroj: https://plus7dni.pluska.sk/domov/sulik-znazornuje-podla-supermana-kollar-je-ako-koleso-co-vystihuje-matovica

Pridať nový komentár

Restricted HTML

  • You can align images (data-align="center"), but also videos, blockquotes, and so on.
  • You can caption images (data-caption="Text"), but also videos, blockquotes, and so on.