Študentka Ema z Nitry využila pandemické obdobie naplno. Naučila sa Popolušku v posunkovom jazyku.

Celosvetový program pomáhal školákom zvládnuť náročné dni, priniesol do ich životov nové zážitky, potrebnú rutinu a častokrát dôvod či zmysel ráno vstať z postele.

Popolušku vám porozpráva v posunkovej reči, predvedie jazdu na jednokolesovom bicykli a urobí bezchybnú prezentáciu v PowerPointe na počkanie. Toto všetko dokáže len 17-ročná Ema Horská z Nitry, ktorá si za svoju vytrvalosť a cieľavedomosť začiatkom novembra prebrala významné ocenenie Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (DofE).
 

Popoluška trochu inak

Mladý človek, ktorý chce ocenenie DofE získať, musí na sebe vytrvalo pracovať šesť až 18 mesiacov a prekonať štyri výzvy. Rozvíjať svoj talent, športovať, angažovať sa ako dobrovoľník a na záver zvládnuť dobrodružnú expedíciu. „Som hrdá na to, že mi program DofE pomohol viac sa zorganizovať a robiť na veciach systematickejšie. Vždy som bola dobrodružná povaha a DofE mi pomohlo skúsiť nové veci a dotiahnuť ich do konca,“ vysvetlila Ema Horská.

Preto ani neprekvapí, že si za cieľ v talente vybrala vyrozprávať príbeh Popolušky, ale nie len tak. Naučila sa túto slávnu rozprávku v posunkovej reči. „Fascinuje ma tento jazyk, je to zase niečo iné a nové,“ dodala. Začala sa učiť prvé znaky a každý týždeň pridávala ďalšie a ďalšie. Keďže bol lockdown, jej hlavným učiteľom bol YouTube, no pokroky konzultovala aj so svojim mentorom.
 

Keď sú dve kolesá nuda

V športovej výzve sa Ema rozhodla naučil jazdiť na jednokolesovom bicykli. „Najťažšie bolo nevzdávať sa, vstať a znova nasadnúť na tú jednokolku, aj keď som z nej predtým už desať krát spadla,“ vysvetlila študentka z Gymnázium Golianova v Nitre. Jej odhodlanie bolo silnejšie ako pochybnosti. Pridala navyše ďalšie vrstvy oblečenia, aby bolo menej cítiť dopady a pokračovala v krotení nevšedného dopravného prostriedku. Po dlhých hodinách tréningu sa jej podarilo odraziť sa, udržať rovnováhu a zvládnuť svoju prvú cestu na jednokolesovom bicykli.
 

Aj napriek tomu, že ju situácia s koronavírusom zavrela do garáže, nevzdala sa a vďaka silnej vnútornej motivácii dotiahla svoj cieľ do úspešného konca: naučila sa niečo nové. „Dve kolesá sú nuda, preto som si chcela dať naozajstnú výzvu a tou bolo to ťažšie ovládateľné jedno koleso,“ uviedla. Keď mala najväčšiu krízu motivácie, pozrela si videá, v ktorých to ľudia zvládli, a to ju nakoplo urobiť ďalší krôčik.

PowerPoint - dobrý kamarát

Ema išla s kožou na trh aj v rámci plnenia dobrovoľníctva. Zapojila sa totiž do Ambasádorského programu, ktorý organizuje Národná kancelária DofE na Slovensku a pomáhala šíriť a zlepšovať DofE na gymnáziu, ktoré navštevuje.
 

„Mala som problém prejaviť sa a hovoriť pred väčším publikom. Počas Ambasádorského programu som si to viackrát vyskúšala a zistila som, že to nie je taký strašiak, ako som si myslela,“ povedala.  „A veľmi som sa zlepšila v príprave Powerpoint prezentácii, ktoré sme tam často skúšali,“ dodala so smiechom. Jej príbeh zďaleka nekončí, Ema Horská totiž začala plniť program DofE na zlatej úrovni.
 

Rozvoj s nádychom britskej tradície

Ema je jedným z vyše 1 300 mladých ľudí, ktorí aj napriek lockdownu, karanténe a zatvoreným školám na sebe minulý rok systematicky pracovali. Športovali, rozvíjali svoj talent a pomáhali okoliu cez dobrovoľníctvo.

Komplexne rozvíja mladých ľudí, učiteľov a zlepšuje neformálne vzdelávanie. Na Slovensku je do programu zapojených vyše 200 škôl a viac ako tisíc učiteľov a dobrovoľníkov. Pomáha absolventom, ktorí sa hlásia na vysokú školu a zlatí absolventi, vedia získať výhodu na trhu práce vďaka charakterovým vlastnostiam.
 

Ocenenie DofE uznávajú nielen zahraničné univerzity ale aj veľké firmy na Slovensku, keďže zapojení študenti sa vďaka tejto skúsenosti učia ako nastavovať ciele v rôznych oblastiach svojho života, cibria svoju vytrvalosť a motiváciu kráčať za tým, čo si na začiatku svojej cesty zaumienili, zažívajú nové zážitky a spoznávajú nových priateľov.

„Mladým ľuďom tak dávame možnosť zažiť si pocit radosti a uspokojenia z dosiahnutých cieľov,“ vysvetľoval princ Philip, vojvoda z Edinburghu, ktorý tento program založil pred vyše 65 rokmi. Dnes sa ročne na celom svete v 130 krajinách do DofE zapája vyše 1,3 milióna mladých ľudí.
 


zdroj: https://www.dobrenoviny.sk/c/202712/studentka-ema-z-nitry-vyuzila-pandemicke-obdobie-naplno-naucila-sa-popolusku-v-posunkovej-reci?utm_source=facebook&utm_medium=organic&utm_campaign=november-2021&utm_content=emma-cena-20-11-2021&fbclid=IwAR04Pw2seRPuMYieS143hxirXLY2xJStjXCY_q9QflP4XX7p0jL-JojWGsc

video_embed

Pridať nový komentár

Restricted HTML

  • You can align images (data-align="center"), but also videos, blockquotes, and so on.
  • You can caption images (data-caption="Text"), but also videos, blockquotes, and so on.