Experti predstavili špeciálne okuliare pre nepočujúcich. Život môžu skvalitniť miliónom

Novinka, ktorá môže miliónom ľudí skvalitniť život. Americkí experti predstavili špeciálne okuliare pre nepočujúcich.

Okuliare otestoval Justin, ktorý je nepočujúci od narodenia. Jeho reakcia hovorí za všetko. Pozrite si ju vo videu. - https://tvnoviny.sk/zahranicne/clanok/356700-experti-predstavili-specialne-okuliare-pre-nepocujucich-zivot-mozu-skvalitnit-milionom?utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR2q1OtDYAVbCTfgU3ZQckwlmz70cdIQDGaSDvzGvlwzMt7jol5rS9q0Guo#Echobox=1668799210

To, čo mu vynálezca okuliarov Dan Scarf rozpráva, vidí Justin na vnútornej strane okuliarov. V reálnom čase sa mu tam premietajú titulky.

Nikdy sa takto nerozprával


„Aj keď budem hovoriť veľmi rýchlo, stále by sa ti tam malo objavovať. Slovo za slovom,“ povedal počas skúšky okuliarov spoluzakladateľ spoločnosti Dan Scarf.

„Každé jedno slovo je tam! Čože? To vážne? Ani ti nepodám ruku. Rovno ťa objímem. Ďakujem Dan, ďakujem,“ reagoval Justin Osmond.

Justin potom okuliare otestoval aj pri rozhovore so svojou manželkou. Takto sa nikdy s nikým nerozprával. Bez znakovej reči či bez papiera a pera.

Vie síce odčítavať z pier a na to, že nepočuje, pomerne dobre rozpráva, no vždy cítil, že má oproti ostatným hendikep.

„Jedna z najťažších vecí, ktoré som zažil, bola pre mňa škola. Snažil som sa robiť si na prednáškach poznámky, odčítaval som učiteľovi z pier, čo hovorí, no hneď ako som si chcel niečo zapísať, stratil som niť,“ spomínal Justin.

To by sa mu s takýmito okuliarmi nestalo. Využívajú umelú inteligenciu a nielenže hovorené slovo prepisujú na písaný text, ale sú aj spárované s telefónom a nepočujúci si môže konverzáciu pozerať aj spätne, k akejkoľvek vete sa môže vrátiť.

„Inšpiráciou pre vývoj takýchto okuliarov bol dedko môjho partnera, ktorý má 97 rokov, je bystrý a čulý, no ako väčšina ľudí v jeho veku, má problémy so sluchom. Všimol si, že rád pozerá filmy s titulkami. A tak si Dan povedal, že ak má rád titulky, prečo mu rovno neotitulkovať aj život? A tak sme začali vyvíjať tento produkt,“ priblížil spoluzakladateľ spoločnosti Mitchell Feldman.

Poslúžiť by mohli v rôznych situáciách 
Okuliare pritom vedia hovorené slovo simultánne prekladať aj do iného jazyka a v reálnom čase ho zároveň prepisujú na text. Preto môžu byť pomôckou nielen pre nepočujúcich.

„Vedia byť užitočné v rôznych situáciách. Napríklad pri problémoch s migrantmi, s ľuďmi, ktorí hovoria úplne odlišným jazykom, alebo keď takíto ľudia skončia v nemocniciach a musia k nim volať tlmočníkov. Takéto okuliare by vedeli pomôcť,“ povedal Feldman.

Okuliare sa budú predávať približne za 500 eur, no aplikácia, ktorú si užívateľ stiahne do telefónu, bude zadarmo.
 

 

zdroj:  https://tvnoviny.sk/zahranicne/clanok/356700-experti-predstavili-specialne-okuliare-pre-nepocujucich-zivot-mozu-skvalitnit-milionom?utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR2q1OtDYAVbCTfgU3ZQckwlmz70cdIQDGaSDvzGvlwzMt7jol5rS9q0Guo#Echobox=1668799210
 

Pridať nový komentár

Restricted HTML

  • You can align images (data-align="center"), but also videos, blockquotes, and so on.
  • You can caption images (data-caption="Text"), but also videos, blockquotes, and so on.